
Нова издања Института за српски језик и културу
Своју издавачку делатност Институт за српску културу обогатио је са три нова наслова
а) Политиколошка анализа терористичких организација у Русији у XIX веку
б) Косово и Метохија кроз чињенице, тумачења и симболе -тематски зборник
- Језик и књижевност
- Историја и етнологија
- Политикологија, социологија, право и педагогија
в) Оружана агресија НАТО – Ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана на тежишту удара
Политиколошка анализа терористичких организација у Русији у XIX веку
Аутор: Борис Бурсаћ
Из предгговора
Интелектуално трагање за слободом као један од основних начина повезивања људи у друштвеној заједници, негирање политичке моћи, ауторитета, државе и наметнутих норми, само су неки од кључних атрибута политичких теорија већине терористичких организација. У овом истраживању, фокусирамо се на анализу ових специфичних феномена, тј. група и терористичких организација које су активно деловале у Русији током 19. века.
Овај рад има за циљ пружање релевантних спознаја стечених кроз свеобухватну анализу, нарочито идеолошких, политиколошких и социолошких перспектива терористичких организација са простора Русије. Овиме желимо омогућити дубље разумевање њихових активности и њиховог значајног утицаја на развој тероризма у целини. Доказ о њиховом изузетном утицају огледа се у све већој ескалацији тероризма поготово у протекле две деценије. Ова ескалација манифестовала се кроз значајан пораст броја невиних жртава и разарања. Последице које тероризам изазива у међународним односима постале су импозантне и привукле су пажњу великог броја научника и стручњака из ове области, који се активно труде да дефинишу овај изузетно сложен феномен.
Косово и Метохија кроз чињенице, тумачења и симболе -тематски зборник
Из предговора
Научни скуп са темом Косово и Метохија кроз чињенице, тумачења и симболе, планиран за јун ове године на Институту за српску културу Приштина – Лепосавић, одложен је за септембар, јер се није могла гарантовати безбедност учесника у нестабилним приликама, узаврелој атмосфери потенцијалног погрома и хировитих акција косовских Албанаца. Та чињеница је већ сама по себи, на жалостан начин, потврђивала не само значај изабране теме већ и њену континуирану актуелност.
Текстови представљају конкретне резултате научних скупова, али нису замена за размену информација, непосредан контакт међу научним радницима, те саму чињеницу подршке академске заједнице српској науци, култури и језику на Косову и Метохији коју окупљање научника из земље и окружења на овом простору данас представља.
Текстови планирани за овај скуп обједињени су у три тома тематског зборника Косово и Метохија кроз чињенице, тумачења и симболе.
Прва књига окупља текстове из области језика и књижевности, настојећи да осветли тај сегмент ове велике теме.
Други том посвећен је историји, историји уметности и етнологији у којем су сабрана истраживања домаћих аутора.
Трећи том посвећен је политикологији, социологији, праву и педагогији.
Ни овај зборник није израз једнодушне идеологије свих његових аутора, нити би то требало да буде циљ зборника који пледира на то да се сматра научним. Не одговара се овде на исти начин на питање да ли је Косово уистину „најскупља српска реч“, или је то тек идеолошка матрица иза које стоји константно појефтињење живота на овом простору? Међутим, посвећено бављење изабраним проблемом заједнички је именитељ ових текстова, као и идеал да видовданска традиција буде мотивишућа и виталистичка, а не „слава сувих ловорова и жутих воштаница“, како је о томе писала Исидора Секулић.
Док научни скуп служи живој размени идеја, искустава и знања међу колегама из различитих институција, тематски зборници нашој научној, стручној и широј јавности представљају сазнања из области друштвених и хуманистичких наука, промовишући српску науку и културу на Косову и Метохији. Колико смо у томе били успешни показаће време и суд млађих нараштаја.
Садржај
3. Политикологија, социологија, право и педагогија
Оружана агресија НАТО
Ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана на тежишту ударa
Аутор: генерал-пуковник Спасоје Смиљанић
Из предговора
Оружана агресија НАТО (1999. године), на Савезну Републику Југославију, припада групи најнеравноправнијих ратова у историји ратовања. У изразито неповољном односу сукобљених снага, са ратном техником Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране у технолошком заостатку за око 30-50 година, великом неисправношћу најбитнијих средстава ратне технике, врло скромном обученошћу већине резервног састава, непотпуном тренажом и утренираности активних јединица, неприпремљеном и неуређеном инфраструктуром за командовање и борбена дејства, снаге стратегијске групације РВ и ПВО су се супротставиле агресору и од првог удара, организовано деловале и као јединствен систем функционисале све време рата. Биле су на тежишту удара агресора. Прве су узвратиле на нападе НАТО снага и биле су одлучујући фактор спречавања остварења циља агресора, да Војску СРЈ уништи за пар дана, а РВ и ПВО у првом удару и на тај начин, присили државно руководство СР Југославије да прихвати захтеве „Рамбујеа“ и „Париза“.
Поводом десетогодишњице оружане агресије НАТО (2009. године) на СРЈ, написао сам и издао књигу АГРЕСИЈА НАТО – РВ И ПВО УОДБРАНИ ОТАЏБИНЕ. Због поверљивости ратоводствених докумената и укупног стања у ВЈ и друштву, дат је приказ достигнутог и дозвољеног сазнања у односу на поверљивост информација.
Данас (2023. године) сазнања су много шира, отворена су многа ратна документа (Државе и Војске), доступне су многе чињенице и докази у каквом је борбеном и оперативном стању било РВ и ПВО и како је стратегијска групација РВ и ПВО изводила одбрану од напада НАТО снага из ваздушног простора.
Ради приказивања нових чињеница, како се РВ и ПВО припремало за одбрану земље, у ком је стању борбене спремности било пре почетка агресије, који су проблеми били и која неразумевања је командовање РВ и ПВО имало од стране ГШВЈ (у рату Штаб ВК), које су одлуке имале судбоносни утицај на „преживљавање“ стратегијске групације РВ и ПВО, и које су последице рата и ефекти борбе, а поводом 25. годишњице оружане агресије НАТО написао сам ову књигу.