Документ једног простора и времена
Јединство је у броју 36 од 11. септембра 2023. објавило опширан приказ књиге Далибора Велојића „Моравска бановина 1929-1941. године”.
У тексту под насловом Документ једног простора и времена, аутор В. Вукојевић истиче.
Моравска бановина обухватала је део територије централне Србије, тачније део Великог Поморавља, затим слива Тимока, Нишаве, као и мањи северозападни део Косова. Име је добила по Морави, највећој и најпознатијој реци, која заузима централни део територије бановине, а по угледу на устаљену војно-територијалну поделу у Србији у XIX и првој половини XX века
Књига „Моравска бановина 1929-1941. године”, Далибора Велојића, настала је у оквиру научноистраживачког рада по Уговору са Министарством науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, је својеврсни историјски документ једног простора и времена. Садржински обухвата географски простор, становништво, политичке прилике у Моравској бановини, обрађене су и привредне прилике овог простора, као и просветне, културне и здравствене карактеристике на овом простору тога доба, а обухваћен је и развој спорта, позоришта, филма и свакодневице ондашњег становништва.
За израду књиге коришћена је богата литература, а књига је илустрована старим фотографијама, које носталгично подсећају на разгледнице тога доба. Оне су посебна вредност ове историјски значајне књиге која обједињује комплетан живот, карактеристике простора и времена пре скоро једног века.
Издавач књиге је Институт за српску културу Приштина- Лепосавић, а рецензенти су др Владан Јовановић, др Дмитар Тасић и пуковник др Миљан Милкић.