Јована Сувајџић, истраживач-приправник, рођена је 1994. године у Крушевцу. Основну и средњу школу завршила је у Београду.
Дипломирала је 2020. године на Филолошком факултету Универзитета у Београду на Катедри за српску књижевност са јужнословенским књижевностима (просечна оцена 9,87) с темом „Деперсонализација као аспект модернизације приповедања у Новембру Гистава Флобера и Дневнику о Чарнојевићу Милоша Црњанскогˮ. Мастер академске студије завршила је 2021. године на Филолошком факултету Универзитета у Београду (просечна оцена 10,00) одбранивши завршни мастер рад „Декадентна имагинација у драми Маска Милоша Црњанскогˮ. Студент је докторских академских студија на Филолошком факултету Универзитета у Београду.
Волонтерски је радила као лектор за српски језик у редакцији хуманитарног Ред Инфо Портала Црвеног крста Београд од јануара до децембра 2017. године. У 2018, 2019. и 2020. години била је коаутор приручника за наставнике уз комплете уџбеника за српски језик и књижевност у издавачкој кући „Нови Логосˮ. У мају и јуну 2022. године радила је као истраживач-приправник при Филолошком факултету Универзитета у Београду.
Током студија била је добитница награда за најуспешније студентске и завршне радове: награде из Фонда „Владан Недићˮ за најбољи семинарски рад и одличан успех из предмета Књижевни фолклор у школској 2013/2014. години; меморијалне награде „Миодраг Павловићˮ Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима за најбољи студентски рад из Методике наставе књижевности и српског језика, школска 2016/2017. година; треће Бранкове награде Матице српске за школску 2019/2020. годину за дипломски рад „Деперсонализација као аспект модернизације приповедања у Новембру Гистава Флобера и Дневнику о Чарнојевићу Милоша Црњанскогˮ; награде из Фонда „Радмила Поповићˮ за најбољи дипломски рад из Српске књижевности двадесетог века за школску 2019/2020. годину. Награда „Проф. др Радмила Милентијевићˮ била јој је додељена за успех на основним студијама из области српске књижевности у школској 2019/2020. години. У оквиру 58. „Дисовог пролећаˮ (2021) есеј „Снуждени ходочасник у врту књижевности: једна слика из кореспонденције Владислава Петковића Диса” понео је трећу награду на конкурсу за Eсеј о Дисовом стваралаштву. Добитница је прве награде на конкурсу „Доситејево златно пероˮ за 2023. годину, за рад „Тријумфи и беде сатиричара: фигура Данијела Дефоа у есеју ’Песник на стубу срама’ Ериха Коша у контексту Кошевих рефлексија о сатири и цензуриˮ.
Учествовала је у раду студентских округлих столова, излагала је радове на националним и међународним конференцијама. Од јуна 2017. године до јуна 2018. године била је сарадник, а потом, до октобра 2018. године, један од уредника студентског листа Весна при Филолошком факултету Универзитета у Београду. Почев од академске 2022/2023. године, заједно с Урошем Ђурковићем, истраживачем Института за српску културу, руководи Клубом за савремену теорију у оквиру Иницијативе „Разговори са Катедромˮ Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима Филолошког факултета у Београду. У 2023. години била је предавач и ментор полазницима летње школе Класици српске књижевности, у организацији Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима Филолошког факултета Универзитета у Београду и Програмског одбора НОКЦ „Вук Караџићˮ у Тршићу.
Главне области интересовања у досадашњем истраживачком раду били су модернизам српске прозе XX века; декадентни покрет у европској и светској књижевности и његови рефлекси у модерној српској драми и поезији; рано стваралаштво Милоша Црњанског; рецепција дела Гистава Флобера у модерној и савременој српској књижевности; класична и посткласична наратологија; приповедна поетика Иве Андрића.
Говори енглески и француски језик.
Научни радови:
- Сувајџић, Ј. (2023). Ресемантизација фитонима божура и топонима божурове горе у песми „Гора божуроваˮ Душана Костића. У: Јефтимијевић Михајловић, М. & Ахметагић, Ј. (Ур.) Косово и Метохија кроз чињенице, тумачења и симболе: тематски зборник (191–206). Књ. 1. Језик и књижевност. Институт за српску културу Приштина–Лепосавић.
- Сувајџић, J. (2023). Мит о Хермафродиту у „Легендиˮ Милоша Црњанског. У: PHILOLOGIA SERBICA, зборник радова (311–332), 3(3). Филолошки факултет Универзитета у Бањој Луци.
- Сувајџић, Ј. (2023). Гротеска у причи „Витлоˮ Драгише Васића. Баштина, 61, 111–121.
- Сувајџић, Ј. (2023). „Сонет дрена пред цветањеˮ Милосава Тешића, Годишњак Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима, 18, 205–216.
- Сувајџић, Ј. (2022). Тријумфи и беде сатиричара: фигура Данијела Дефоа у есеју „Песник на стубу срамаˮ Ериха Коша у контексту Кошевих рефлексија о сатири и цензури, У: Сувајџић, Б., Јерков, А., Ђурић, М. & Томовић, Н. (Ур.). Књижевне и културне интерференције између књижевности на српском и на енглеском језику / Literary and cultural interconnections between serbian and anglophone literature, зборник радова (367–386). Филолошки факултет Универзитета у Београду.
- Сувајџић, Ј. (2021). Рецепција романа Велики Мак Ериха Коша и поетика „социјалистичке сатиреˮ, Годишњак Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима, 16, 153–173.
- Сувајџић, Ј. (2021). „Повлашћеноˮ читање краја романа Лелејска гора Михаила Лалића у истоименом филму Здравка Велимировића, Рашка: часопис за књижевност, уметност, науку и културу, 51(44), 30–43.
Коауторски прилози у приручницима за наставнике:
- Станковић Шошо, Н. et al. (2018). Српски језик 5: приручник за пети разред основне школе. Нови Логос.
- Станковић Шошо, Н. et al. (2019). Српски језик и књижевност 6: приручник за шести разред основне школе уз уџбенички комплет Чаролија стварања. Нови Логос.
- Станковић Шошо, Н. et al. (2020). Српски језик за седми разред основне школе [Електронски извор]: приручник за наставнике, Нови Логос.